Valgustuslahenduse valimine võib olla hirmutav ülesanne - eriti kui sellel alal on vähe kogemusi. Ei soovi paigaldusteenuste ja projekteerimise eest maksta? Ise paigaldades peaksite valgustuslahenduse loomisel olema vähemalt kursis põhimõistete ja tehniliste nüanssidega. Sellisel juhul saab tänapäevaseid energiatõhusaid LED-valgusteid paigaldada mitte ainult odavalt, vaid ka lihtsalt.

Põhilised andmed ja nendega seotud näpunäited:

•   Kelvinid. Antud näitaja iseloomustab lampide temperatuuri ning sellega seonduvalt valguse tooni. Värvide toonid avalduvad temperatuurinäiduna kelvinites (K). Mida madalam on kelvini väärtus, seda „soojem“ on lambi valgus – näiteks 1600 K on nagu päikese loojang või päikesetõus ja näiteks 5000 K on „külm“ valge. Värvi temperatuur võib olla ka küünlavalgusega võrreldav (2000 K), ilma varjuta „soe-valge“ (2800 K), fotostuudio (3200 K), ereda päevaga võrreldav heledus (4000 K) ja sinise taevaga võrreldav valgusheledus (10000–15000 K).

Vajamineva LED-valguse värvitemperatuur varieerub vastavalt selle paigalduskohale. Tasub teada, et elutuba võiks vajada hubast ja sooja valgust. Külmvalge ehk sinakas valgus on kasulik basseinide, tööruumide või teiste sarnaste ruumide valgustamiseks.

•   IP. Antud näitaja iseloomustab elektriseadmete ja väikeste osade tolmu- ja veekindlust. Esimene number antud lühendi taga iseloomustab tolmukindlust, teine number niiskuskaitse klassi. 0 on madalaima kindlusega seade. Tolmukindlaid tooteid tähistavad numbrid alates 6 (k.a). Maksimaalne veekindluse arvuline näitaja on 8. Seega kui LED valgustuse turvalisusklass on IP68, on valgustus täielikult tolmu- ja veekindel.

•   IK. Antud kaitseklass näitab vastupidavust välistele mehhaanilistele jõududele. IK indikaator näitab maksimaalset võimalikku välist šokki, mida valgusti talub. Energiat mõõdetakse džaulides (tähistatud J-ga). Õrnemaid lampe ähvardab nii deformatsioon kui ka kildudeks purunemine.

Elutoa valgustuse valimisel ei ole IP või IK klassi kõrge number oluline, kuid siiski oluline teave. Indikaatoreid tuleb eriti jälgida kui soovite valgustada näiteks vannituba või sauna.

•   Pinge. LED-valgusallikate pinge peaks sobima nende kasutuskoha voolutüübiga. On kaks tüüpi voolu: AC (AC) ja DC (DC). Tavaliselt kasutatakse eluruumides 230 V AC. Mõned LED-tooted võivad toetada ka vahelduvvoolu / alalisvoolu režiimi: see võimaldab teil vaheldumisi kasutada erinevat tüüpi pingeid.

Värvi esitamise indeksid Ra (või CRI) kirjeldavad värvikvaliteeti. Mida kõrgemad need näitajad on, seda täpsemalt ja selgemalt tuleb esile valitud värvitoon. Selle indikaatori järgi ruumivalgustuse valimine on lihtsam ja valgustus ise efektiivsem.

•   LED. Tänapäeval on võimalik valida nii hõõglambi, fluorestsentslambi või LED ehk valgusdioodidega lampide vahel. Viimaste peamised eelised on väiksem energiatarbimine, pikem eluiga ja vastupidavus. Need lambid saavutavad koheselt maksimaalse valguse ja nende sagedane aktiveerimine ei mõjuta pikaealisust.

LED valgusteid saab valida erinevate toiteallikate alusel : RC, CCD ja IC. Uuringud näitavad, et LED-valgustid töötavad kõige paremini CCD ja IC puhul, kuna nendega ei esine vilkuvaid LED-e.

•   Luumenid. Antud näitaja arvestamine on ruumi valgustussoovi puhul üks esmatähtsaid. Luumen (lm) näitab valguse kogust, mida valgusallikas suudab luua. Mida suurem on selle väärtus, seda rohkem valgust lamp toodab. Antud indikaator peegeldab lambi valguse intensiivsust.

Kuigi lampide disain on on üldpildi juures samuti oluline, on kõigepealt tähtis mõista, millised tegurid hakkavad mõjutama nende toimimist. Tehniliste omaduste järgi on võimalik valida head, efektiivsed, aga soovi korral siiski luksuslikud valgustid. Põhiline eesmärk on luua läbimõeldud ja hästi toimiv valgustuslahendus. Kui teil on veel küsimusi, siis esitage need meie ekspertidele – nad aitavad leida kõige sobivamad valgustid teie ruumidesse.